Streptokok je bakterija koja često izaziva zabrinutost, posebno među roditeljima male djece. Iako sama riječ zvuči zastrašujuće, razumijevanje ove bakterije, njenih simptoma i načina liječenja može vam pomoći da se s njom lakše nosite. Upoznajmo se bolje s ovom bakterijom koja je jedan od najčešćih uzročnika upale grla, ali može izazvati i druge zdravstvene probleme.
Što je streptokok?
Streptococcus je rod gram-pozitivnih bakterija široko rasprostranjenih u prirodi. Dio su normalne bakterijske flore čovjeka, ali neke vrste mogu uzrokovati različite bolesti. Ovi maleni organizmi kuglastog su oblika, najčešće povezani u parove ili lance poput niza bisera pod mikroskopom.
Iako postoji više od 120 različitih sojeva streptokoka, svega nekoliko njih redovito uzrokuje probleme kod ljudi. Streptokoki su podijeljeni u skupine prema njihovim karakteristikama i prema vrsti hemolize (razgradnje crvenih krvnih stanica) dijele se na:
- Alfa-hemolitičke streptokoke (djelomična hemoliza)
- Beta-hemolitičke streptokoke (potpuna hemoliza)
- Gama-hemolitičke streptokoke (nehemolitički streptokoki)
Koje vrste streptokoka najčešće uzrokuju bolesti?
Streptokok skupine A (Beta hemolitički streptokok grupe A)
Ovo je najčešći "krivac" za upale grla kod djece. Brzo se širi u dječjim kolektivima i školama, uzrokujući uglavnom gnojne angine. Znanstveni naziv mu je Streptococcus pyogenes, a odgovoran je za oko jednu trećinu svih akutnih upala grla.
Streptokok skupine B
Streptokok skupine B (Streptococcus agalactiae) posebno je važan u trudnoći. Oko 25% trudnica ima ovu bakteriju, ali to često ne znaju jer ne uzrokuje simptome. Može biti opasan za novorođenčad ako se prenese tijekom poroda, uzrokujući ozbiljne infekcije poput sepse, pneumonije ili meningitisa.
Ostale skupine streptokoka
Postoje i druge skupine (C, D, G) koje mogu uzrokovati različite infekcije, ali su rjeđe nego grupe A i B. Neke od ovih skupina više zahvaćaju životinje i mogu se prenijeti kontaktom s njima.
Kakve bolesti uzrokuje streptokok?
Ovisno o vrsti streptokoka i mjestu infekcije, ove bakterije mogu uzrokovati različite bolesti:
Streptokokna upala grla (angina)
Najčešći simptomi uključuju:
- Izrazito crvenilo grla
- Bol pri gutanju
- Povišena temperatura (iznad 38°C)
- Gnojne naslage na krajnicima
- Natečeni limfni čvorovi u vratu
- Glavobolja
- Mučnina i povraćanje
- Opći osjećaj slabosti
Streptokokne infekcije kože
Streptokok može uzrokovati različite kožne probleme poput:
- Celulitisa (infekcija tkiva ispod kože)
- Erizipela (površinski oblik celulitisa)
- Impetiga (infekcija kože)
Streptokok u trudnoći
Streptokok skupine B posebno je važan za trudnice jer se može prenijeti na bebu tijekom poroda. Iako je rizik malen, posljedice mogu biti ozbiljne. Zato se trudnice testiraju između 35. i 37. tjedna trudnoće.
Kako se dijagnosticira streptokokna infekcija?
Za potvrdu streptokokne infekcije, liječnik će obično:
- Obaviti klinički pregled
- Uzeti bris grla koji se šalje u laboratorij
- Ponekad koristiti brzi test na streptokok
Važno je napomenuti da se streptokok može naći i kod zdravih osoba koje su kliconoše (nositelji bakterije bez simptoma), stoga je klinički nalaz uz laboratorijsku potvrdu najsigurniji put do točne dijagnoze.
Kako se liječi streptokok?
Liječenje antibioticima
Antibiotici su prva i najvažnija linija obrane protiv streptokoknih infekcija. Lijek izbora je najčešće penicilin, a ako postoji alergija na penicilin, mogu se koristiti makrolidi ili cefalosporinski antibiotici.
Ključno je uzimati antibiotike točno kako je propisano i uvijek dovršiti cijelu terapiju (obično 10 dana), čak i ako se simptomi povuku nakon 2-3 dana. Prekid terapije može dovesti do ponovne pojave bolesti i razvoja komplikacija poput reumatske groznice ili upale bubrega.
Mogu li se simptomi streptokoka ublažiti prirodnim metodama?
Iako se streptokokna infekcija ne može izliječiti isključivo prirodnim metodama i uvijek je potrebna antibiotska terapija koju propisuje liječnik, postoje prirodni načini koji mogu pomoći u ublažavanju simptoma:
1. Grgljanje slane vode
Pomaže u ublažavanju grlobolje i smanjenju upale[8].
2. Čajevi od ljekovitog bilja
Čajevi od kamilice, đumbira i majčine dušice mogu ublažiti simptome zahvaljujući svojim protuupalnim svojstvima.
3. Med i češnjak
Med oblaže sluznicu grla smanjujući nadraženost, dok češnjak sadrži alicin s antibakterijskim učinkom. Kombinacija ova dva sastojka može biti posebno učinkovita.
4. Bosiljak s limunom
Bosiljak sadrži eterična ulja s antimikrobnim svojstvima, a limun bogat vitaminom C pomaže jačanju imunološkog sustava.
5. Dovoljno tekućine i odmora
Hidracija i odmor ključni su za oporavak od bilo koje infekcije.
Važno je naglasiti da ove prirodne metode služe kao dopuna, a ne zamjena za antibiotsku terapiju koju je propisao liječnik.
Streptokok u trudnoći - što trebate znati
Streptokok skupine B (BHS-B) nalazi se u 10-30% trudnica, najčešće u rodnici i rektumu, bez izazivanja simptoma. Ova bakterija može predstavljati rizik za novorođenče ako se prenese tijekom poroda.
Testiranje i postupak
Trudnice se testiraju između 35. i 37. tjedna trudnoće uzimanjem vaginalnog i rektalnog obriska. Ako je test pozitivan, trudnica ne treba antibiotike tijekom trudnoće, već ih prima intravenski tijekom poroda kako bi se spriječio prijenos bakterije na dijete.
Prevencija kolonizacije majki u porodu smanjuje učestalost neonatalne sepse, upale pluća i drugih komplikacija za 60-80%.
Kako spriječiti širenje streptokokne infekcije?
Prevencija širenja streptokokne infekcije uključuje:
- Temeljito i često pranje ruku
- Izbjegavanje dijeljenja čaša, pribora za jelo i osobnih predmeta
- Pokrivanje usta i nosa tijekom kašljanja ili kihanja
- Izbjegavanje bliskog kontakta s oboljelima
- Održavanje čistoće prostora
Kada se obratiti liječniku?
Obratite se liječniku ako imate:
- Dugotrajnu grlobolju (duže od 48 sati)
- Visoku temperaturu
- Otežano gutanje
- Otečene limfne čvorove
- Osip na koži
- Bilo koji zabrinjavajući simptom, posebno kod djece ili trudnica
Pravovremena dijagnoza i liječenje ključni su za sprječavanje komplikacija streptokokne infekcije. Ne pokušavajte sami dijagnosticirati ili liječiti streptokok, uvijek se posavjetujte sa zdravstvenim stručnjakom.
Streptokok je bakterija koja može uzrokovati različite infekcije - od uobičajene upale grla do ozbiljnijih stanja. Iako može zvučati zastrašujuće, većina streptokoknih infekcija danas se uspješno liječi antibioticima.
Ključ uspješnog liječenja je pravovremeno prepoznavanje simptoma, posjet liječniku i točno pridržavanje propisane terapije. Prirodne metode mogu pomoći u ublažavanju neugodnih simptoma, ali ne mogu zamijeniti antibiotike u borbi protiv ove bakterijske infekcije.
Adekvatno znanje o streptokoku i odgovorno ponašanje pomoći će vam da ovu infekciju dočekate spremni i prebrodite je bez komplikacija.