Gaucherova bolest je rijetka nasljedna bolest kod koje tijelu nedostaje enzim zvan glukocerebrozidaza. Zbog tog nedostatka, masna tvar koja se zove glukocerebrozid ne može se normalno razgraditi, pa se počinje nakupljati unutar određenih stanica, najčešće u slezeni, jetri i koštanoj srži. To nakupljanje može uzrokovati povećanje tih organa i razne zdravstvene probleme.
Bolest je nazvana po francuskom liječniku Philippeu Gaucheru, koji ju je prvi opisao 1882. godine. Iako se radi o rijetkoj bolesti s učestalošću od oko 1:100.000 u općoj populaciji, ona predstavlja najčešću lizosomalnu bolest skladištenja.
Gaucherova bolest - tipovi
Postoje tri glavna tipa Gaucherove bolesti koji se razlikuju prema vremenu kada se ispoljavaju, brzini kojom bolest napreduje i prema stupnju patoloških promjena u organizmu:
-
Tip I (kronični oblik) - najčešći tip koji pogađa odrasle osobe. U kliničkoj slici dominira povećanje slezene i jetre, promjene na kostima i tamno pigmentirana koža, ali bez zahvaćanja središnjeg živčanog sustava.
-
Tip II (akutni ili infantilni oblik) - karakteriziraju ga prvenstveno neurološki poremećaji koji se javljaju u ranoj dobi i obično dovode do smrti u prve dvije godine života.
-
Tip III - mješoviti oblik koji se manifestira povećanjem jetre i slezene, kao i znakovima oštećenja živčanog sustava, ali s manje teškim neurološkim simptomima nego kod tipa II.
Gaucherova bolest uzroci
Gaucherova bolest uzrokovana je recesivnom mutacijom u genu GBA koji se nalazi na kromosomu 1 i pogađa osobe oba spola. Ovaj gen sadrži upute za stvaranje enzima glukocerebrozidaze (također poznatog kao glukozilceramidaza), koji je odgovoran za razgradnju određene vrste lipida u organizmu.
Gaucherova bolest se nasljeđuje autosomno recesivnim putem, što znači da osoba mora naslijediti mutaciju gena od oba roditelja kako bi razvila bolest. Roditelji osobe s Gaucherovom bolešću obično su nositelji jedne kopije mutiranog gena, ali nemaju simptome bolesti.
Otprilike 1 od 100 osoba u općoj populaciji je nositelj najčešćeg tipa Gaucherove bolesti.
Gaucherova bolest simptomi
Simptomi Gaucherove bolesti variraju od blagih do teških i mogu se pojaviti u bilo kojem životnom razdoblju, od dojenačke do starije dobi. Težina i vrsta simptoma ovise o tipu bolesti i individualnim karakteristikama oboljele osobe.
Hematološki simptomi
- Anemija (nizak hemoglobin) koja može uzrokovati kronični umor i slabost
- Trombocitopenija (smanjen broj krvnih pločica) koja rezultira sklonošću krvarenju i lakom stvaranju modrica
- Povećan rizik od infekcija zbog utjecaja na imunološki sustav
Visceralni simptomi
- Hepatomegalija (povećana jetra) koja može dovesti do poremećaja funkcije jetre
- Splenomegalija (povećana slezena) koja može biti vrlo izražena
- Izbočen ili nategnut trbuh zbog povećanih organa
- Oticanje limfnih čvorova
Koštani simptomi
- Bolovi u kostima koji mogu biti kronični i onesposobljavajući
- Gubitak snage i gustoće kostiju s povećanim rizikom od prijeloma
- Osteonekroza (odumiranje koštanog tkiva) posebno u područjima kukova i ramena
- Ograničena pokretljivost i potreba za ugradnjom koštanih proteza kod težih slučajeva
Neurološki simptomi (primarno kod tipova II i III)
- Abnormalni pokreti očiju
- Poteškoće s koordinacijom (ataksija)
- Konvulzije
- Kognitivne poteškoće
Kožni i ostali simptomi
- Mrka pigmentacija kože, posebno na izloženim dijelovima
- Žute masne naslage na bjeloočnici oka
- Brzo zamaranje i iscrpljenost
Gaucherova bolest dijagnoza
Iako postavljanje dijagnoze Gaucherove bolesti nije samo po sebi teško, često se kasni s dijagnozom jer neki simptomi mogu podsjećati na druge, učestalije bolesti. Primjerice, nizak broj trombocita može navesti liječnike da prvo posumnjaju na leukemiju, dok bolovi u zglobovima mogu sugerirati artritis.
Definitivna dijagnoza Gaucherove bolesti postavlja se sljedećim metodama:
- Enzimski test - mjerenje aktivnosti enzima glukocerebrozidaze u leukocitima ili fibroblastima kože. Značajno smanjena aktivnost enzima potvrđuje dijagnozu
- Genska analiza - otkrivanje specifičnih mutacija u GBA genu koje su odgovorne za Gaucherovu bolest.
- Biopsija koštane srži - može otkriti karakteristične Gaucherove stanice (makrofage ispunjene lipidima), iako ovaj test danas nije nužan za postavljanje dijagnoze
- Krvni testovi - mogu pokazati smanjeni broj trombocita, anemiju i druge hematološke abnormalnosti.
- Radiološke pretrage - poput rendgena, CT-a, MRI-a ili denzitometrije kostiju mogu otkriti koštane promjene i procijeniti veličinu jetre i slezene.
Gaucherova bolest liječenje
Već duže od deset godina postoji učinkovita terapija za liječenje Gaucherove bolesti. Iako trenutno ne postoji trajno izlječenje, dostupne su terapijske opcije koje mogu značajno poboljšati kvalitetu života oboljelih.
Enzimska nadomjesna terapija (ENT)
Najvažniji oblik liječenja je enzimska nadomjesna terapija koja uključuje intravensku primjenu rekombinantnog enzima glukocerebrozidaze Ovaj oblik liječenja:
- Nadomješta manjak prirodnog enzima
- Smanjuje nakupljanje glukocerebrozida u tijelu
- Umanjuje simptome i sprječava komplikacije bolesti
- Primjenjuje se doživotno, obično svaka dva tjedna putem intravenske infuzije
Ako se enzimsko nadomjesno liječenje započne na vrijeme, dolazi do značajnog poboljšanja stanja bolesnika i kvalitete života. Terapija je učinkovita u liječenju hematoloških, visceralnih i koštanih manifestacija bolesti, ali ne prolazi kroz krvno-moždanu barijeru pa nije učinkovita za neurološke simptome kod tipova II i III.
Ostale terapijske mogućnosti
- Inhibitori supstrata - oralni lijekovi koji smanjuju proizvodnju glukocerebrozida, čime se smanjuje njegovo nakupljanje
- Splenektomija (kirurško uklanjanje slezene) - rijetko se primjenjuje danas, uglavnom u slučajevima kada je slezena izrazito povećana i uzrokuje ozbiljne probleme
- Transplantacija koštane srži - može biti opcija za neke pacijente, posebno s teškim oblicima bolesti
- Simptomatsko liječenje - uključuje kontrolu boli, transfuzije krvi, ortopedske intervencije i druge mjere za ublažavanje specifičnih simptoma
Uz odgovarajuću terapiju, osobe s Gaucherovom bolešću mogu voditi relativno normalan život. Redovito praćenje i liječenje ključni su za kontrolu simptoma i sprječavanje komplikacija.
Rano prepoznavanje i dijagnoza ključni su za uspješno liječenje, stoga je važno povećati svijest o ovoj bolesti među zdravstvenim djelatnicima i općom populacijom. S pravodobnim liječenjem, osobe s Gaucherovom bolešću mogu voditi dugačak i kvalitetan život, bez značajnijih ograničenja u svakodnevnim aktivnostima
Za dodatne informacije i podršku, oboljeli i njihove obitelji mogu se obratiti Referentnom centru Ministarstva zdravlja Republike Hrvatske za rijetke i metaboličke bolesti ili Hrvatskoj Gaucher udruzi koja pruža vrijedne informacije i podršku oboljelima.