Moždani udar je iznenadno, ozbiljno i često životno ugrožavajuće stanje koje nastaje kada je dotok krvi u dio mozga prekinut ili znatno smanjen. To dovodi do oštećenja moždanih stanica koje bez kisika i hranjivih tvari vrlo brzo odumiru. Brza reakcija i prepoznavanje simptoma mogu spasiti život i smanjiti posljedice moždanog udara.
Kritični dani nakon moždanog udara
Najkritičniji period kod moždanog udara su prvi dani nakon nastanka. U tom razdoblju postoji najveći rizik od komplikacija, pogoršanja stanja ili ponovnog udara. Posebno su rizični prvi, sedmi, četrnaesti i dvadesetprvi dan, a stanje pacijenta zahtijeva stalni nadzor i medicinsku skrb. Brza hospitalizacija i liječenje u specijaliziranim jedinicama za moždani udar značajno povećavaju šanse za oporavak.
Najčešći simptomi moždanog udara
- Iznenadnu slabost, utrnulost ili oduzetost lica, ruke ili noge, osobito na jednoj strani tijela
- Iznenadne smetnje govora – otežano izgovaranje, razumijevanje ili potpuni gubitak govora
- Naglo zamagljenje ili gubitak vida na jednom ili oba oka
- Iznenadne smetnje u hodu, gubitak ravnoteže, vrtoglavicu
- Jaku glavobolju bez poznatog uzroka, često praćenu mučninom ili povraćanjem
Kod žena simptomi mogu biti atipični, poput iznenadne zbunjenosti, bolova u licu, štucanja, mučnine ili kratkog daha.
Blagi i slabiji moždani udar: Posljedice i opasnosti
Blagi moždani udar (TIA ili "mini-udar") traje kratko, ali nije bezopasan. Iako simptomi nestaju za nekoliko minuta, rizik od pravog moždanog udara u narednim danima je vrlo visok. Čak i blagi udar može uzrokovati dugoročno pogoršanje pamćenja i kognitivnih funkcija, pa je nužno odmah potražiti liječničku pomoć.
Oporavak nakon moždanog udara
Oporavak je individualan i ovisi o težini oštećenja mozga. Najveći napredak obično se događa u prva tri mjeseca, ali rehabilitacija može trajati i do godinu dana ili dulje. Rehabilitacija počinje već u bolnici, a uključuje fizikalnu terapiju, radnu terapiju i logopedsku podršku. Dvije trećine preživjelih ima neki stupanj neurološkog deficita, dok je trećina trajno ovisna o tuđoj pomoći.
Najbolji lijek za moždani udar: Što kaže medicina?
Kod ishemijskog moždanog udara (najčešći tip), najvažnije je što prije vratiti protok krvi u mozak. To se postiže lijekovima za otapanje ugruška (tromboliza) koji se moraju primijeniti unutar 3 do 4,5 sata od pojave simptoma. U nekim slučajevima koristi se i mehanička trombektomija - fizičko uklanjanje ugruška iz krvne žile. Kod hemoragijskog udara (krvarenje u mozak), liječenje je usmjereno na zaustavljanje krvarenja i smanjenje pritiska u mozgu, često i operativnim zahvatom.
Prognoza i posljedice moždanog udara
Ishod moždanog udara ovisi o brzini liječenja, veličini i lokaciji oštećenja. Posljedice mogu biti:
- Problemi s govorom, gutanjem, hodanjem i ravnotežom
- Slabost ili oduzetost dijela tijela
- Gubitak pamćenja, poteškoće s koncentracijom i emocionalni problemi
- Umor i promjene raspoloženja
Neke posljedice se povlače kroz rehabilitaciju, dok druge mogu biti trajne.
Prevencija: Kako smanjiti rizik od moždanog udara?
- Kontrola krvnog tlaka, šećera i masnoća u krvi
- Prestanak pušenja i umjerena konzumacija alkohola
- Zdrava prehrana i redovita tjelesna aktivnost
- Liječenje srčanih bolesti i poremećaja srčanog ritma
Moždani udar je hitno stanje koje zahtijeva brzu reakciju. Prepoznajte simptome, odmah pozovite hitnu pomoć. Pravovremena terapija i rehabilitacija mogu spasiti život i smanjiti posljedice. Brinite o svom zdravlju i redovito kontrolirajte faktore rizika - prevencija je najbolji lijek!