Astma je kronična upalna bolest dišnih puteva koja pogađa milijune ljudi diljem svijeta, a posebno je česta kod djece. Iako nema trajnog izlječenja, uz pravilnu terapiju i promjene životnih navika, astma se može učinkovito kontrolirati.
U ovom članku saznajte kako prepoznati simptome, koje su mogućnosti liječenja, kako astma utječe na djecu, sport i svakodnevni život te što možete učiniti sami za bolju kontrolu bolesti.
Što je astma?
Astma je kronična bolest dišnog sustava koja uzrokuje povremene napadaje otežanog disanja, kašlja, stezanja u prsima i piskanja pri disanju. U podlozi bolesti nalazi se upala i suženje dišnih puteva, što otežava protok zraka kroz pluća. Astma se može javiti u bilo kojoj dobi, ali je najčešća kod djece.
Simptomi astme
Simptomi astme mogu varirati od blagih do teških i razlikuju se od osobe do osobe. Najčešći simptomi uključuju:
- otežano disanje ili osjećaj nedostatka zraka
- stezanje, pritisak ili bol u prsima
- suh, nadražajan kašalj (osobito noću, rano ujutro ili nakon aktivnosti)
- zviždanje ili piskanje pri disanju
- kratkoća daha
Kod djece su simptomi često izraženiji tijekom fizičke aktivnosti, prehlada, spavanja ili boravka na hladnom zraku. Napadi astme mogu početi s kašljem koji prelazi u otežano disanje i piskanje pluća.
Astma kod djece
Astma je najčešća kronična bolest kod djece i može značajno utjecati na svakodnevne aktivnosti, školu i igru. Djeca s astmom često imaju:
- zviždanje ili hroptanje pri izdisaju
- kratkoću daha i stezanje u prsima
- kašalj koji se pogoršava tijekom infekcija, spavanja ili vježbanja
Kada teži napadi uzrokuju povlačenje prsa i rebara prema unutra, ubrzan rad srca, znojenje i bol u prsima - potrebno je hitno medicinsko zbrinjavanje.
Liječenje astme
Cilj liječenja astme je potpuna kontrola bolesti, nestanak simptoma i sprječavanje trajnog oštećenja plućne funkcije. Liječenje uključuje:
- Lijekove za brzo olakšanje (kratkodjelujući bronhodilatatori poput salbutamola) - koriste se po potrebi za brzo ublažavanje simptoma.
- Protuupalne lijekove (kortikosteroidi u obliku inhalatora) - smanjuju upalu i sprječavaju napade kod osoba s trajnom astmom.
- Leukotrienski antagonisti (npr. montelukast) - dodatna terapija kod težih oblika.
- Vježbe disanja - jačaju dišni sustav i olakšavaju kontrolu disanja.
Ako se lijekovi za brzo olakšanje koriste više od dva puta tjedno, astma nije dobro kontrolirana i potrebno je prilagoditi terapiju.
Astma i sport
Astma nije prepreka za bavljenje sportom! Pravilno kontrolirana astma omogućuje djeci i odraslima sudjelovanje u sportskim aktivnostima, pa čak i postizanje vrhunskih rezultata. Najbolji izbor su sportovi u toploj i vlažnoj okolini, poput plivanja. Preporučuju se i hodanje, biciklizam, gimnastika i trčanje na kratke staze. Bitno je izbjegavati sportove na hladnom zraku (klizanje, hokej) i aktivnosti na otvorenom tijekom sezone peludi kod alergijske astme.
Biljni čajevi za bronhitis i astmu mogu pomoći u ublažavanju nadražaja na kašalj, olakšati izbacivanje sekreta i olakšati disanje kod lakših oblika astme. Najčešći sastojci su menta, kadulja, zova, plućnjak i smreka. Čajeve je najbolje piti više puta dnevno, a mogu se kombinirati s medom za dodatni učinak.
Astma i bronhitis: razlike i liječenje
Iako dijele simptome, astma i bronhitis su različite bolesti. Bronhitis je upala sluznice bronha, često uzrokovana infekcijom, dok je astma kronična upalna bolest s povremenim napadima. Lijekovi za bronhitis često uključuju sekretolitike (npr. ambroksol), dok se kod astme koriste bronhodilatatori i protuupalni lijekovi.
Kako živjeti s astmom?
- Redovito uzimajte propisanu terapiju i pratite simptome.
- Izbjegavajte poznate okidače (alergene, dim, hladan zrak).
- Održavajte zdravu tjelesnu težinu i redovito vježbajte.
- Naučite pravilnu tehniku disanja i korištenja inhalatora.
- Redovito kontrolirajte plućnu funkciju kod liječnika.
Astma je bolest s kojom se može kvalitetno živjeti. Ključ je u pravovremenom prepoznavanju simptoma, redovitom liječenju i prilagodbi životnih navika. Djeca i odrasli s astmom mogu biti aktivni, uspješni i bez ograničenja - uz dobru kontrolu bolesti i podršku okoline.