Ginekološke, vaginalne infekcije su jedan od najčešćih zdravstvenih problema s kojima se žene reproduktivne dobi suočavaju. Iako mnoge o njima ne vole pričati, pravilna edukacija i prepoznavanje simptoma na vrijeme su ključni za održavanje intimnog zdravlja i sprečavanje ozbiljnijih stanja.
HPV virus - kako se prenosi i koji su simptomi
HPV (Humani papiloma virus) je zapravo skupina virusa s oko 200 različitih tipova, od kojih je preko 30 spolno prenosivo. Kad se osoba zarazi nema očitih simptoma, a virus može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući i različite vrste raka, i kod muškaraca i kod žena.
Vrste HPV virusa
Infekcije ovim virusima uzrokuju promjene u anogenitalnoj regiji dijele se u dvije glavne skupine:
- Visokorizični tipovi (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 68, 69) – mogu uzrokovati abnormalnosti niskog stupnja, predstadije raka i rak u anogenitalnoj regiji, ali i glave i vrata. Čak 70% raka vrata maternice uzrokuju virusi HPV-16 i HPV-18.
- Niskorizični tipovi (6, 11, 42, 43, 44) – uzrokuju abnormalnosti niskog stupnja i spolne bradavice (kondilome).
Prema podacima ZZJZ u Hrvatskoj su 2013. godine od raka uzrokovanog HPV infekcijom oboljele ukupno 493 osobe, od čega 339 žena oboljelih od raka vrata maternice i 154 osobe od raka ostalih lokacija anogenitalnog područja. Ukupno je te godine zbog bolesti uzrokovanih genitalnim HPV virusom liječeno preko 3000 žena.
Dijagnoza i liječenje HPV infekcija
Za uklanjanje vidljivih promjena uzrokovanih virusom, kao što su npr. bradavice, koriste se različite metode poput krioterapije, elektrokoagulacije, laserskog tretmana i kirurškog uklanjanja. Važno je napomenuti kako se infekcija ne može u potpunosti izliječiti, pa su recidivi česti.
Rak vrata maternice liječi se po protokolu za liječenje malignih bolesti, a ključna je rana dijagnoza putem redovitih ginekoloških pregleda i Papa-testa.
Vaginalne infekcije, gljivične infekcije - česta neugodnost
Vaginalna gljivična infekcija ili kandidijaza je jedna od najčešćih ginekoloških tegoba. Procjenjuje se da 75% žena barem jednom u životu doživi simptome kandidijaze, a do 10% žena ima više od tri upalne tijekom jedne godine, što u medicini ima i svoj naziv - rekurentna vulvovaginalna kandidijaza.
Uzrok i simptomi gljivične infekcije
Za vaginalne gljivične infekcije je u najvećem broju slučajeva odgovorna gljivica iz roda kvasnica Candida albicans. Važno je naglasiti da ista ta gljivica živi u našem tijelu i inače, uključujući i rodnicu, te se za infekciju ne mora nužno dogoditi spolni odnos. Kandidijaza se zato ne ubraja u spolno prenosive bolesti u užem smislu tog pojma.
Najčešći simptomi gljivične infekcije uključuju:
- Bijeli, sirasti iscjedak
- Svrbež i pečenje u području rodnice i stidnice
- Crvenilo i osjetljivost vanjskog spolovila
- Neugodan osjećaj tijekom spolnog odnosa i mokrenja
Nekoliko je faktora koji povećavaju rizik od razvoja vaginalne kandidijaze:
- Prekomjerna uporaba antibiotika širokog spektra
- Uporaba kontracepcijskih tableta
- Prekomjerna higijena spolnih organa uporabom alkalnih sapuna
- Trudnoća i menstruacija
- Neadekvatno (sintetičko i preusko) rublje
- Neregulirana šećerna bolest
Liječenje gljivične infekcije
U liječenju kandidijaze primjenjuje se lokalna antimikotička terapija (vaginalete za rodnicu i kreme), a simptomi jako brzo nestaju.
Bakterijske vaginalne infekcije
Bakterijske infekcije su stanje poremećene vaginalne flore, kada u rodnici umjesto laktobacila počinju dominirati anaerobne bakterije, primarno Gardnerella vaginalis i Atopobium vagine.
Simptomi bakterijske infekcije
- Sivi, rijetki iscjedak koji ima miris na ribu
- Svrbež i blaga nadraženost rodnice
- Neugodni miris koji se pojačava nakon spolnog odnosa
Kako liječiti bakterijsku infekciju?
Bakterijska infekcija liječi se oralnim ili lokalnim antibioticima. Iako se ova infekcija može javiti i kod žena koje nisu spolno aktivne, češće se ipak javlja kod spolno aktivnih osoba. Dakle. faktori rozika jesu spolni odnosi i promjena partnera.
Klamidijske i druge bakterijske infekcije
Klamidijske infekcije su spolno prenosive bolesti uretre, cerviksa i rektuma koje uzrokuje bakterija Chlamydia trachomatis. Ove bakterije mogu inficirati i membrane koje pokrivaju oči i grlo.
Simptomi klamidijske infekcije
Oko 70% zaraženih žena i 50% muškaraca nema simptome, što otežava rano otkrivanje. Simptomi klamidijske infekcije se očituju kao iscjedak iz penisa ili vagine te bolno ili češće mokrenje.
Ako se ne liječi, klamidijska infekcija kod žena može imati ozbiljne posljedice kao što su neplodnost i problemi kod održavanja trudnoće.
Što je trihomonijaza?
Trihomonijaza je spolno prenosiva infekcija koju uzrokuje parazit Trichomonas vaginalis, a najčešće pogađa žene, iako može zahvatiti i muškarce. Kod žena se obično javlja pjenasti žućkasto-zelenkasti iscjedak neugodnog mirisa, uz izražen svrbež, peckanje, crvenilo i oticanje sluznice spolovila, a moguća je i bol tijekom spolnog odnosa ili mokrenja te oskudno krvarenje nakon odnosa.
Liječi se oralnim lijekovima iz skupine nitroimidazola, a važno je da terapiju istovremeno provode oba partnera kako bi se spriječila ponovna infekcija.
Kako spriječiti vaginalne infekcije?
Za prevenciju svih vrsta ginekoloških infekcija preporučuju se sljedeće mjere:
- Održavanje pravilne i umjerene higijene intimnog područja (ni previše ni premalo)
- Korištenje pH neutralnih ili blago kiselih sredstava za intimnu higijenu
- Nošenje pamučnog donjeg rublja i izbjegavanje uske sintetičke odjeće
- Izbjegavanje dugotrajnog nošenja vlažnog kupaćeg kostima
- Redovita promjena higijenskih uložaka i tampona tijekom menstruacije
Savjetuje se posjet ginekologu u sljedećim slučajevima:
- Pojava neuobičajenog vaginalnog iscjetka (promjena boje, konzistencije, mirisa)
- Svrbež, pečenje ili iritacija u području rodnice ili stidnice
- Bol ili pečenje tijekom mokrenja
- Bol tijekom spolnog odnosa
- Neuobičajeno vaginalno krvarenje