Što se događa s otkucajima srca dok spavamo?

Nazdravlje.hr
Što se događa s otkucajima srca dok spavamo?

Kada zatvorimo oči i utonemo u san, naše tijelo ne prestaje raditi - naprotiv, upravo se tada odvijaju ključni procesi oporavka. Jedan od najzanimljivijih fenomena je promjena otkucaja srca tijekom noći. Dok se danju srce prilagođava fizičkim naporima i stresu, noću usporava, prateći prirodne biološke ritmove. Ali zašto se to događa? Je li normalno da puls padne na 35 otkucaja u minuti? I kako razumjeti signale koje nam srce šalje dok spavamo? Ovdje ćemo detaljno istražiti fiziološke mehanizme, utjecaje spavanja na kardiovaskularno zdravlje i praktične savjete za praćenje srčanog ritma.  

Otkucajima srca

Faze sna i njihov utjecaj u otkucajima srca 

Kako se srce ponaša u različitim fazama sna  

San nije homogeno stanje – sastoji se od ciklusa koji uključuju REM (brzo kretanje očiju) i ne-REM faze. Svaka od njih ima drugačiji utjecaj na rad srca.  

Ne-REM san: Usporen ritam za duboki oporavak

 U prve tri faze ne-REM sna, tijelo postupno prelazi iz stanja budnosti u duboki san. U drugoj fazi, otkucaji srca se usporavaju, a krvni tlak blago pada. No prava transformacija događa se u trećoj fazi, poznatoj kao delta san. Ovdje srce može doseći frekvenciju od 40-50 otkucaja u minuti, a kod nekih zdravih osoba čak i 35 otkucaja. Ovaj usporeni ritam posljedica je pojačane aktivnosti parasimpatičkog živčanog sustava, koji potiče opuštanje i regeneraciju.  

REM san: Trenuci ubrzanja u otkucajima srca i sanjarenja

 U REM fazi, koja se javlja svakih 90-120 minuta, mozak postaje aktivniji, a srce počinje brže kucati - otkucaji mogu doseći brojke slične onima tijekom budnog stanja. Ovo ubrzanje posljedica je privremene aktivacije simpatičkog sustava, koji priprema tijelo za akciju. Zanimljivo je da se u ovoj fazi, unatoč povećanom otkucaju, mišići tijela "paraliziraju" kako bi spriječili fizičko reagiranje na snove.  

Cirkadijanski ritam: Noćni sat koji upravlja srcem  

Biološki mehanizmi iza noćnog usporavanja

 Ljudsko tijelo prilagođeno je 24-satnom ciklusu svjetla i tame, što utječe na otkucaje srca kroz regulaciju hormona poput melatonina. Tijekom noći, parasimpatikus preuzima kontrolu, smanjujući frekvenciju srca i krvni tlak kako bi se organizam mogao oporaviti. Ova promjena toliko je izražena da noćni puls može biti 10-20 otkucaja niži od dnevnog.  

Zašto se puls mijenja prije buđenja?  

Mnogi ljudi primjećuju da im se srce ubrzava neposredno prije buđenja. To je posljedica prirodnog povećanja kortizola u ranim jutarnjim satima, koji priprema tijelo za dnevne aktivnosti. Ako se probudite u REM fazi, osjećat ćete ubrzane otkucaje zbog već spomenute simpatičke aktivacije.  

Kada je nizak puls noću znak brige?  

Fiziološke vs. patološke vrijednosti

Za većinu odraslih, noćni puls od 40-50 otkucaja smatra se normalnim, posebno kod fizički aktivnih osoba. Međutim, ako puls redovito padne ispod 40 ili se javljaju simptomi poput vrtoglavice ili gubitka svijesti, to može ukazivati na bradikardiju - stanje koje zahtijeva medicinsku evaluaciju.  

Uloga Holter EKG-a u dijagnostici  

Kada postoji sumnja na poremećaje ritma, liječnici koriste 24-satni Holter EKG. Ovaj uređaj bilježi otkucaje srca tijekom cijelog spavanja, omogućujući detekciju abnormalnih usporavanja ili pauza.  

Čimbenici u noćnim otkucajima srca

Prehrana i stimulansi

  • Konzumacija kofeina ili alkohola prije spavanja može poremetiti prirodni pad srčane frekvencije. Istraživanja pokazuju da alkohol izaziva privremeno ubrzanje pulsa, nakon čega slijedi kompenzacijsko usporavanje koje može dovesti do aritmija.  

Stres i anksioznost  

  • Kronični stres aktivira simpatički sustav i tijekom noći, što rezultira višim pulsom i smanjenom varijabilnošću srčanog ritma. Osobe s anksioznošću često doživljavaju "preskakanje srca" ili palpitacije u ležećem položaju.  

Poremećaji disanja u snu  

Apneja tijekom spavanja uzrokuje povremene padove razine kisika, što prisiljava srce da radi intenzivnije. Ovo stanje povezano je s noćnom tahikardijom i dugoročno može dovesti do hipertenzije.  

Tehnologija u praćenju noćnog srčanog ritma  

Pametni satovi i fitness narukvice  

Uređaji poput Garmina ili Apple Watcha koriste senzore za praćenje pulsa i HRV-a (varijabilnosti srčanog ritma). Iako nisu medicinski uređaji, pružaju korisne uvid u dnevne i noćne trendove. Na primjer, nagli pad HRV-a može ukazivati na prekomjerni stres ili početak infekcije.  

Kada vjerovati podacima?  

Ako smartwatch prijavljuje puls ispod 40, ne paničarite: provjerite jesu li senzori čisti i je li uređaj pravilno postavljen. Ako se abnormalne vrijednosti ponavljaju, posjetite liječnika.  

Zdravstvene preporuke za optimalne noćne otkucaje  

  • Idite u krevet i budite se u isto vrijeme kako biste održali cirkadijanski ritam. Nepravilno spavanje remeti parasimpatičku aktivnost, što može dovesti do kroničnog ubrzanja srca.
  • Dijafragmalno disanje (5-7 udisaja u minuti) aktivira parasimpatikus i može smanjiti puls za 3-5 otkucaja u roku od nekoliko minuta. Ova tehnika posebno je korisna osobama koje se budi s osjećajem ubrzanog lupanja srca.  

Noćne promjene otkucaja srca prirodan su dio ljudske fiziologije, ali i ogledalo općeg zdravstvenog stanja. Razumijevanje ovih procesa omogućuje ranu detekciju potencijalnih problema i potiče svjesniji odnos prema vlastitom tijelu. Ako vas uznemiruju podaci s pametnog sata ili imate simptome poput čestih palpitacija, savjetujte se s kardiologom. Napokon, kvalitetan san nije luksuz, to je temelj života koji kuca u ritmu vašeg srca.  

Ocjena članka:

0 / 5 0
Optical Express dr. Šarić
  • Laserska korekcija vida
  • Operacija sive mrene
  • Zamjena očne leće

Možda će vas zanimati